Průvodce výběrem pneu

 
 


Co sledovat při výběru pneumatiky:

prozatím 7 rad, které Vám pomůžou při Vašem výběru pneumatik.

1. Rozměr pneumatiky

Rozměr nově montované pneumatiky by měl odpovídat rozměru pneu doporučeným výrobcem stroje, tento rozměr pneu musí být zapsán ve velkém technickém průkazu vozidla (z důvodu STK a krytí příp. pojistné události).

Rozměr pneu musí být stejný na všech nápravách stroje (mimo traktorů, bagrů, apod.), přední hnací náprava traktoru by měla mít předběh o cca 4% oproti zadní nápravě.

Pneumatiky u manipulátorů je nutné vyměňovat najednou jinak hrozí poškození pohonů, z důvodu rozdílu ve výšce dezénu pneumatiky.

Je nutné věnovat pozornost přepočtu palcových rozměrů na milimetrové.

 

2. Typ pneumatiky

Radiální pneu má lepší přenosové vlastnosti, nižší spotřeba paliva, delší životnost, lepší jízdní komfort.

Diagonální pneu – nižší pořizovací cena, odolnější v lesním terénu.

 

3. Únosnost pneumatiky

Je vhodné zkontrolovat nepřetěžování pneumatik (překládání a přetěžování strojů) ne vždy je nový stroj vybaven pneumatikami na maximální zatížení, ke kterým při provozu stroje dochází. Tímto dochází k opětovnému poškozování nových pneumatik při maximálním zatížení.

Při dodatečné montáži čelního nakladače na traktor, je nutné přehodnotit únosnost pneumatik.

Jinou únosnost vyžaduje vlek a jinou návěs nebo nesené závěsné zařízení.

 

4. Rychlostní index

Ne všechny pneumatiky mají rychlostní index použitelný na všech strojích, většina zemědělských pneu má index A8 tj. 40km/hod, který neodpovídá rychlé jízdě po silnicích. Se zvyšující se rychlostí klesá únosnost pneumatik, dochází k přetížení pneumatiky a následnému poškození kostry.

 

5. Dezén pneumatiky

Jsou doporučené dezény (vzorky) pneumatik pro různé použití, jejichž určení by se nemělo zaměňovat z důvodu snížení životnosti pneumatiky a záběrových vlastností (zemědělské pneumatiky nevydrží v kamenolomu a stavební pneu nebudou mít správný záběr na poli, atd.).

 

6. Výkon stroje

Jsou velké rozdíly v užití pneumatik u výkonných strojů – traktorů,  je nutné volit pneu, aby přenesly výkon stoje, všeobecně platí, že širší pneu přenesou větší výkon stroje.

 

7. Výrobce pneumatik

Vyšší cenu značkových pneumatik oproti levnějším „čínským“ tvoří nejenom pneumatika samotná, ale také její vývoj a testování.

Zjednodušeně řečeno u značkových pneumatik nenakupujete pouze pneumatiku, ale také její vývoj, servis a vlastnosti. Vyšší investice do pneumatik se Vám pak vrátí v jízdním komfortu, nižší spotřebě paliva dlouhé životnosti pneumatiky a větší bezpečnosti. To jsou argumenty, které Vám může ušetřit nejen větší obnos peněz, ale především zdraví.

Náš verdikt je jednoznačný. Doporučujeme pořídit pouze nové a značkové pneumatiky. Kvalitní pneumatiky si na sebe vydělají.